Povestea mea...

Cine suntem, ce ne place să facem...

Povestea mea...

Mesajde GhitaB » 02 Mai 2013, 17:38

Tatăl mamei mele sculpta rame de tablouri. Superbe... Mă încântă.
Totuși, m-am născut la 22 de ani de la moartea lui.

Tati e tâmplar, dar are un simț artistic fain. Lucrează super. Cred că el mi-a desenat cel mai mult când eram mic... Și mami desena, ce-i drept, dar mai puțin.

Pe poarta din spatele șurii încă sunt urme de creion... Probabil că au fost primele mele desene. :lol:

Păstrez caietul de la grădiniță... și desenele din I-VIII... dar consider că desenul „Iarna” a marcat cu adevărat începutul. Eram în clasa a IX-a... În pauza dinaintea tezei la matematică, când l-am început. Ei bine, n-a ieșit cine știe ce... dar mi-a plăcut. Și au urmat altele... Oricum, e primul desen încărcat cu succes pe www.desenez.net

Desenam la ore, desenam pe caiete, pe bănci... Apoi la facultate, la master... Din 2009 predau informatică / TIC la școli gimnaziale din zona Beiușului. Ei bine, am descoperit că și la catedră se desenează fain. Și pe tablă. Și cu tableta grafică pe videoproiector... Iar elevilor le place. Nu ratez ocazia să le dau un pic din ce mi-ar fi plăcut să am la școală. N-am avut prof de desen... Niciodată. Nu e scuză, nu din cauza asta nu desenez și mai bine. Totuși, consider că orele de desen, muzică, dirigenție și sport n-ar trebui să fie timp pierdut. Dacă au fost... nu-s foarte ușor de recuperat.

Un pas important e momentul când am devenit membru al comunității VisualArt.ro... Eram prin facultate. Într-o perioadă destul de bună am urmărit cu interes desenele, comentariile, critica... Am reinventat roata când mi-am cumpărat prima tabletă grafică, în urmă cu 3 ani (un Wacom Bamboo). Momentan lucrez ilustrații pentru cărți de copii și uzez noua mea tabletă grafică. În timpul liber cânt la chitară... O fac cu plăcere de 10 ani. :D

Am studiat: liceu Mate-Info, facultate Informatică și master Matematică Aplicată în Informatică. Cu desenul: autodidact. Informatica e altă poveste. Dar ce contează? Fără ea n-am avea site-ul ăsta. :P Mergem înainte și în sus.

Am spart gheața.
Povestea ta care e? :)
Culori, parfum și pace :: GhitaB - blog
GhitaB
Site Admin

Povestea mea... partea întâia de încercare

Mesajde piromaniacul » 28 Aug 2013, 11:22

Povestea mea e mult mai colorată. Dar oare va interesa pe cineva? Nu e sigur dar nici exclus! Câteodată, când ești copleșit de plictiseală cauți o scăpare radicală și o poveste așa de palpitatntă s-ar putea să te scoată din inerție. deja parcă te aud cum bodogăni: -Da lăudăros mai este olteanul ăsta!- Ei bine, află că te înșeli! Oltenii în general sunt cam lăudarosi și unii chiar mincinoși. Ei bine eu sunt cel mai cinstit cel mai sincer și cel mai modest dintre olteni. Eu nu ma laud niciodată dar știu să-mi recunosc calitățile. Într-adevăr imi place arta și aș fi ajuns celebru dacă perseveram, cu poeziile aș fi intrat la Academie dacă continuam dar în modestia mea am ramas necunoscut.Apreciez și muzica și am si chiar am și compus o melodie ce va putea deveni șlagărul anului . Bineinteles că faptul că nu prea am ureche muzicală și cânt fals m-a împiedicat oarecum să intru la Filarmonie dar dacă perseveram sunt convins că aș fi reușit.Sunt o fire optimistă și cand un pesimist îmi spune că situație mai rea ca acum nu poate să existe în țară eu îi replic că dimpotriva totul este posibil !

Va urma cu condiția să fie citită de cel puțin 10 persoane ca să nu-mi tocesc deștele de pomană! :mrgreen:
piromaniacul

Înapoi la Despre noi